Tej zimy w ramach pielęgnacji mojej skóry skusiłam się na DEXERYL. Jak się spradza?
DEXERYL to emolient krem do suchej skóry. Jest produkowany przez Pierre Fabre DERMATOLOGIE, czyli to samo laboratorium, które wypuściło na rynek popularną markę Avene.
Skład Dexeryl krem dobrano w celu leczenia objawów i dolegliwości wywołanych suchością skóry. Powłoka ochronna dzięki wazelinie białej i parafinie ciekłej:
- fizyczny efekt przeciwdziałający parowaniu, zapobiega odwodnieniu (utracie wody);
- bariera osłaniające przed uszkadzającym działaniem czynników zewnętrznych
Dodatkowo działanie nawadniające glicerolu ułatwia zachowanie równowagi wodnej w obrębie skóry.
Składniki Dexeryl krem zmniejszają nasilenie istniejących i przeciwdziałają nowym podrażnieniom.
Dexeryl występuje w kilku opakowaniach: o pojemności 50g i 250g w tubce. Ja mam największą pojemność – 500g – w wygodnym opakowaniu z pompką, które z aptekach kosztuje najczęściej 29.99zł.
Dexeryl jest to typowy emolient. W składzie mamy więc zarówno wazelinę, jak i płynną parafinę (paraffinum liquidum), które – zgodnie z informacją na pakowaniu mają tworzyć na skórze fizyczny film zapobiegający odparowywaniu wody z naskórka. Dexeryl jest więc typowo natłuszczającym kosmetykiem, chociaż producent deklaruje również zawartość glicerolu (monostearynian glicerylu), który ułatwia zachowanie równowagi wodnej skóry.
DEXERYL – składniki: Glicerol, Wazelina Biała, Parafina Ciekła, Monostearynian Glicerolu, Kwas Stearynowy, Policykliczny Dimetylosiloksan, Olej Silikonowy, Makrogol 600,Trolamina, Parahydroksybenzoesan Propylu (E216), Woda Oczyszczona
DEXERYL – Wskazania: Krem ochronny przeznaczony do leczenia objawów i dolegliwości wywołanych suchością skóry, a szczególnie w róznych dolegliwościach dermatologicznych np. atopowe zapalenie skóry, rybia łuska.
DEXERYL – Sposób użycia wyrobu medycznego: Krem przeznaczony do użytku zewnętrznego. Nałożyć cienką warstwę na uszkodzoną skórę raz lub dwa razy na dobę. W razie potrzeby krem można stosować częściej, do 6 razy na dobę. Po każdym użyciu należy dokładnie zakręcić tubę.
Generalnie unikam wszelkich kosmetyków, w których składzie jest paraffinum liquidum. Doświadczenie z takimi kosmetykami jest u mnie negatywne. Tylko oblepiają moją skórę, która potem swędzi i wcale nie jest nawilżona. Dotyczy to zarówno kosmetyków z drogerii, jak i emolientów (np. popularnego Cetaphil). Na temat Dexeryl czytałam jednak tyle peanów pochwalnych (bo pozytywne recenzje, to za mało powiedziane!), że postanowiłam spróbować.
MOJE WRAŻENIA DOTYCZĄCE DEXERYL KREM
Jeśli chodzi o konsystencję to jest całkiem przyjemna i dość lekka. Dexeryl łatwo rozprowadza się na skórze. Ma bardzo łagodny, ledwie wyczuwalny zapach i wygodne opakowanie z pompką.
NIESTETY…
Efekt aplikacji Dexerylu jest u mnie dokładnie taki sam jak każdego innego parafinowego balsamu do ciała który stosowałam. Niby żadne zaskoczenie. W końcu to ten sam składnik – paraffinum liquidum – który nie służy mojej skórze. Ale gdzieś z tyłu głowy miałam myśl, że może… skoro u tylu osób Dexeryl jest hitem to u mnie też będzie. Nic z tego!
Jeśli chodzi o natłuszczanie skóry to najlepsze dla mojej suchej, odwadniającej się, z AZS najlepsze są naturalne oleje!
Muszę dodać, że na opakowaniu Dexerylu widnieje informacja, że produkt nie powinien być stosowany przez osoby uczulone na paraben. Dexeryl zawiera E216, czyli parahydroksybenzoesan propylu, który – jak jest podane na opakowaniu – może wywołać reakcje alergiczne podobne do egzemy czy pokrzywkę. U mnie tak ostrych reakcji skórnych nie było, wystąpiło „tylko” swędzenie. Sądziłam, że moja skóra po prostu nie lubi paraffinum liquidum, ale dzięki Dexerylowi przekonałam się że mam chyba uczulenie na parahydroksybenzoesan propylu.
DEXERYL – Przeciwwskazania i środki ostrożności:
Produkt nie powinien być stosowany przez osoby uczulone na którykolwiek ze składników, w szczególności na paraben (parahydroksybenzoesan propylu (E216)).
Z uwagi na brak wystarczających danych nie zaleca się jednoczesnej aplikacji kremu i innych produktów o działniu miejscowym.
Nie stosować na rany.
Nie połykać.
Nie stosować na oczy.
DEXERYL – Możliwe działania niepożądane wyrobu medycznego:
W związku z tym, że krem zawiera parahydroksybenzoesan propylu (E216), w rzadkich przypadkach może on wywoływać reakcje skórne podobne do wyprysku (egzema), a bardzo rzadko natychmiastowe odczyny o typie pokrzywki.
PODSUMOWUJĄC
Generalnie od dawna unikam pisania na JulioBlogu recenzji na temat produktów które się u mnie nie sprawdziły. Po pierwsze dlatego, że na szczęście trafiam na nie bardzo rzadko, bo czytam składy kosmetyków. Po drugie, szkoda mi czasu na recenzje negatywne
O Dexeryl zdecydowałam się jednak napisać dlatego, że sądzę iż jest ciekawą refleksją fakt, że nawet jeśli dany kosmetyk sprawdza się u 99% z danym problemem skórynym i jest przez nie wychwalany, to jednak Wy możecie być właśnie tym 1% u których nie sprawdzi się. I może jednak lepiej czasem bazować na własnym doświadczeniu niż czyjejś recenzji
Twoje zdanie ma znaczenie! Zapraszam do dyskusji w komentarzach
17 komentarzy do "DEXERYL – jak sprawdził się na mojej skórze z AZS?"
U nas od lat sprawdza się Cetaphil. Kupuję dla całej rodziny
Ja z Cetaphil również się nie polubiłam.
No popatrz a ja go uwielbiam. Zużyłam już sporo opakowań. Jedyny co przynosi ulgę. No i ma normalną cene.
Faktycznie, cena Dexeryl na tle innych emolientów jest naprawdę korzystna. Fajnie że tak się u Ciebie sprawdza
nie znam ale zaraz poczytam wiecej
Na rynku Dexeryl jest dobrych kilka lat, a też dopiero ostatnio się o nim dowiedziałam.
Ja jestem zadowolona z Eloderm. Mam emulsję do kąpieli, balsam i krem. Wcześniej to stosowałam Cetaphil i jak dla mnie Dexeryl też jest całkiem spoko Pozdrawiam.
Sprawdziłam skład balsamu Eloderm: Aqua, Paraffinum Liquidum, Glicerin… Wszystkie emolienty są do siebie podobne.
Ja tam jestem wierna kosmetykom A-derma. W prawdzie kosztują sporo ale zdecydowanie uwielbiam ich nawilżający balsam do twarzy i ciała
Skład balsamu A-Derma jest podobny. Również Paraffinum Liquidum, więc dla mnie też odpada.
Jak dobrze że mam niewymagającą skórę. Cokolwiek się nałoży jest spoko. Byleby ładnie pachnące
Szczęściara z Ciebie
Czy można go stosować w ciazy?
Czy krem nie będzie szkodliwy dla kobiet w ciąży?
Producent nie wspomina że nie można stosować Dexerylu w ciąży ale ja osobiście wolałabym nie ryzykować że względu na parahydroksybenzoesan propylu (E216) który może silnie uczulać.
U nas sprawdza się bardzo dobrze. Pierwszy raz kupiłam, gdy córeczka była malutka i miała naprawdę sucha skórę. Pomógł wtedy bardzo. Teraz stosujemy codziennie do pielęgnacji skóry. Mam krem do smarowania i krem oczyszczający do mycia
Używam dexerylu i u mnie sprawdza się bardzo. Szybko nawilża skórę. W okresie zimowym idealny nawet jako krem do rąk.