Dobry ekspres to podstawa, by w domowym zaciszu otrzymać kawę przybliżoną smakiem do tej, którą serwują nam bariści w kawiarniach. Z tego artykułu dowiecie się jak dobrać kawę do ekspresu automatycznego, kolbowego i przelewowego.
Profesjonalne parzenie kawy w domu to jednak także odpowiednio dobrane ziarna – świeże, po prawidłowej obróbce, przechowywane w bezpiecznych warunkach i zmielone adekwatną do rodzaju ziaren techniką. No właśnie, ziarna, bo warto podkreślić, że tylko ten rodzaj kupowanej kawy umożliwi przygotowanie naprawdę aromatycznego i dobrego napoju, bez względu na posiadany sprzęt. Zaparzenie smacznej kawy to bowiem proces wydobycia niezwykłego smaku z pozornie zwykłych ziaren. A które z nich sprawdzą się najlepiej?
Dobry ekspres to nie wszystko, bo to, co najlepsze znajduje się w prawidłowo dobranej i zaparzonej kawie. Profesjonalne ekspresy mają za zadanie wydobycie esencjonalnego smaku kawy, nadanie każdej filiżance głębi i niepowtarzalności i nie ma znaczenia, czy posiadasz ekspres automatyczny, przelewowy, czy kolbowy. Przygotowanie napoju zacznij od zmielenia ziaren kawy (chyba że posiadasz sprzęt automatyczny). W innym przypadku na pewno nie uzyskasz naparu, który przybliżyłby go do tego, serwowanego we włoskiej kawiarni.
Każda kawa jest inna, bo tajemnica smaku tkwi w ziarnach
Czy wiesz, że na świecie występuje prawdopodobnie ponad 100 rodzajów różnych kaw, ale uprawiane są głównie 3 gatunki? Do najpopularniejszych z nich należą znana wszystkim arabica, robusta i liberica. Każda z nich jest inna, ale co je wyróżnia?
Arabikę poznamy po dość delikatnym smaku pozbawionym goryczy. Robusta będzie dokładnym przeciwieństwem arabiki, bo już po pierwszym łyku poczujemy wyrazisty smak, co prawda nieco gorzki, a nawet odrobinę ostry, ale równie ciekawy. Liberikę pokochają zwolennicy kaw mlecznych, delikatnych i smakowitych.
Arabika czy robusta, która kawa jest lepsza?
Choć w poprzednim akapicie wymieniliśmy 3 powszechne stosowane rodzaje kaw, to jednak w Polsce najbardziej znaną i uważaną za szlachetniejszą jest arabica. Wszystko za sprawą tego, że ziarna arabiki posiadają aż 60% więcej olejków zapachowych od tradycyjnej robusty, a zaparzone dzięki niej espresso będzie znacznie bardziej aromatyczne, a nawet jakby oleiste.
W Polsce popularne jest również przygotowywanie produktów mieszanych z kilku rodzajów ziaren jednocześnie. I nie ma w tym niczego dziwnego. To Włosi nauczyli nas, że najlepsza kawa to pochodna nawet 6-8 rodzajów esencjonalnych ziaren z różnorodnych zbiorów.
O ile sam gatunek kawy ma duże znaczenie dla jej finalnego smaku, to jednak ważne dla prawdziwego konesera będzie także to, w jaki sposób została ona wypalona.
Metody palenia kawy, a jej smak
Kawa może być wypalana w różnorodny sposób, który finalnie będzie wpływał na jej smak otrzymany po zaparzeniu. Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu kawy?
Jeśli zaopatrzymy się w kawę otrzymaną w wyniku palenia jasnego, to otrzymamy ziarna o mniejszym nasileniu aromatu, ale z dużą ilością kofeiny. Jasno palona kawa zachowa także swój naturalny, kwaskowaty posmak.
Kawa pochodząca z palenia średniego będzie miała nieco ciemniej zabarwione ziarna, zrównoważony smak charakteryzujący się połączeniem goryczki, ale i delikatności, a także optymalną ilością zawartej w niej kofeiny.
Kawa pochodząca z palenia średnio ciemnego będzie niemal całkowicie pozbawiona kwaskowości, a sam aromat będzie ciężki, niektórzy nawet twierdzą, że czekoladowy.
I wreszcie, kawa wywodząca się z palenia bardzo ciemnego pozwala otrzymać napój o wyczuwalnym smaku intensywnej goryczy, ale bez charakterystycznej kwasowości. Kawa tego typu będzie też miała najmniej kofeiny w swoim składzie. Która z tych kaw będzie najlepsza do Twojego ekspresu?
Kawa, a ekspres – jaki wariant wybrać?
Nie ma wątpliwości, że świeżo zmielona kawa to najlepszy wariant do każdego ekspresu. Tylko w ten sposób możemy uzyskać napój o wyjątkowych walorach smakowych i głębokim aromacie. Należy zatem pamiętać, że do ekspresu nie nadają się kawy rozpuszczalne, a chociaż wiele ekspresów ma możliwość przygotowania kawy mielonej, to nie może ona równać się z aromatycznym naparem z kawy ziarnistej.
Ziarna kupionej kawy do ekspresu powinny być świeże. Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle, że data wypalenia kawy, umieszczona na opakowaniu produktu powinna dotyczyć mniej więcej kilku tygodni od daty zakupu.
Musimy również zwrócić uwagę na stopień wypalenia ziaren. Kawy jasno palone najlepiej sprawdzą się do przygotowania w ekspresach przelewowych. Ciemno palone ziarna są przeznaczone głównie do ekspresów kolbowych i automatycznych, ponieważ krótka ekstrakcja pod wysokim ciśnieniem wyciąga z nich najlepsze właściwości. Najbardziej uniwersalne są kawy średnio palone, bo możemy przygotować je zarówno w ekspresach przelewowych, jak i ciśnieniowych i za każdym razem uzyskamy satysfakcjonujący efekt.
Twoje zdanie ma znaczenie! Zapraszam do dyskusji w komentarzach
16 komentarzy do "Jak dobrać kawę do ekspresu?"
Skąd jest ta żółta filiżanka? Wygląda tak słonecznie 🌞 Chętnie bym piła w takiej swoją poranną kawusię
Niestety nie wiem dokładnie
Ciekawy artykuł Mój chłopak jest kawoszem. Dziękuję za pomysł na jego urodziny 😀
Bardzo proszę!
Zaaciekawiłaś mnie tym artykułem. Zawsze piję kawę na której jest napisane 100% arabica. O robusta ani liberika nawet nie słyszałam. Następnym razem wypróbuję coś nowego🙂 pozdrowionka
Świetny pomysł! Również pozdrawiam
Jestem właśnie na urlopie i piję późną kawkę. Z przyjemnością czyta się takie artykuły ja ten. Pozdrawiam z Zakopanego!!😁🏞️
Super! Również pozdrawiam 🙂
Kocham kawę. W upalne dni najlepiej na balkonie espresso z kostkami lodu i odrobiną mleka 🧋
O tak, zdecydowanie! Tylko u mnie mleko roślinne
A nie to ja raczeJ klasyka 😀
A ja piłam dzisiaj lemoniadę z kawą.
Takie połączenie było dopiero ciekawe 😉 Lemonpresso czy jakoś tak 😉
Na pewno świetnie orzeźwia Ale czy było smaczne?
Szczerze? Niby smaczne ale drugi raz bym już nie zamówiła 😛
Cześć. Jakie polecacie syropy smakowe do kawy na zimno?
Ja lubię Monini, nie ma w Polsce jakiegoś dużego wyboru…